Pravidla hry

Mudlovský famfrpál (aby se sport odlišil od hry ve fantasy sérii Harry Potter), často ale jen zkráceně famfrpál, je reálný sport kombinující v sobě prvky házené, vybíjené a rugby. Jde o týmový míčový sport, kde proti sobě stojí dvě sedmičlenná družstva složená ze 3 střelců, 2 odrážečů, brankáře a chytače. Tým musí být tvořen hráči různých pohlaví tak, aby v jednu chvíli nehráli více než 4 hráči stejného pohlaví. Dohromady může mít tým až 21 členů, kteří se během hry průběžně střídají.

Ve hře se nacházejí celkem 4 míče (camrál a 3 potlouky) a zlatonka, která vstupuje do hry až v 17. minutě. Střelci (s bílou čelenkou) a brankáři (zelená čelenka) hrají s camrálem a snaží se jej prohodit jednou ze tří různě vysokých obručí na protihráčově straně hřiště (z libovolné strany), čímž pro tým získají 10 bodů. Brankáři mají navíc výhodu, že v brankovišti nemohou být vybiti ani jinak napadáni, mohou plně bránit vlastní obruče a zahajují každý nový útok. Odrážeči (černá čelenka) hrají s potlouky, kterými se snaží soupeře vybít a chránit pomocí nich vlastní hráče. Ve hře jsou 4 odrážeči a pouze 3 potlouky, proto je velký boj o získání tzv. převahy potlouků pro svůj tým. V 18. minutě vstupují do hry také chytači (žlutá čelenka), kteří se snaží chytit zlatonku - tenisový míček uložený ve zlatém či žlutém váčku zavěšeném zezadu na kalhotech nosiče zlatonky, který je jakýmsi nestranným hráčem snažícím se zlatonku uchránit. Chycením zlatonky hra končí (pokud není skóre vyrovnané) a úspěšný chytač získává pro svůj tým 30 bodů. Vítězí družstvo s vyšší počtem bodů.

Během hry musejí být všichni hráči na košťatechsimulovaných plastovými tyčemi o přibližně metrové délce. Při jejich upuštění, stejně jako po vybití potloukem, se hráč musí vrátit k vlastním obručím, a až poté může pokračovat ve hře. Míče se zpravidla házejí a přenášejí, je však možné jimi i kopat. Famfrpál je kontaktní sport limitovaný řadou pravidel proto, aby zákroky mezi hráči byly bezpečné. Kontakt je povolený jen mezi hráči na stejné pozici (a střelci s brankáři vzájemně), a to v úrovni mezi rameny a koleny. Drsnější zákroky je možné provádět pouze na hráče držícího míč, zepředu a pouze jednou rukou. Na dodržování pravidel při turnajích dohlíží 4 až 8 rozhodčích.

Zjednodušená pravidla hry můžete najít na wikipedii, ve formě infografiky na webu České asociace famfrpálu (ČAF), nebo si stáhnout verzi pro tisk 2 ks na list A4. Přesné znění pravidel v angličtině je dostupné v oficiální publikaci IQA Rulebook 2018-2020 na webu International Quidditch Association (IQA).

Existují také pravidla dětského famfrpálu, která jsou určena pro případ, kdy hru hrají účastníci mladší 16 let (např. na letních táborech, ve škole apod.). Od originální verze se liší především omezením kontaktu mezi hráči. 

Oficiální pravidla v angličtině najdeš na

https://iqasport.org/wp-content/uploads/2019/02/IQA-Rulebook-2018-20.pdf

Wikipedie (Mudlovský famfrpál)

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mudlovský_famfrpál© 2019 DESIGNELLA. Václavské náměstí 1, Praha, 110 00
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky